Często zadawane pytania od klientów na temat sposobu nadruku na koszulkach zaczyna być frustrujące dlatego postaram się przybliżyć najbardziej popularne.

Sitodruk to najstarsza z metod nadruku na koszulkach. Z ciekawostek warto wspomnieć że w 1939 roku dla filmu „Czarnoksiężnik z krainy Oz” została wyprodukowana pierwsza promocyjna koszulka. Metoda ta polega na nakładaniu farby na tekstyliach poprzez przeciskanie jej przez oczka siatki, na której znajduje się wzór. Każdy kolor reprezentowany jest przez osobną ramę z siatką. Nadruki te sa trwałe i odwzorowanie kolorów 100% jeśli nie zapomni się o podstawowej zasadzie nakładania białej farby pod wzór na ciemne koszulki.

Sublimacja to metoda polegająca na przenoszeniu wzoru nadrukowanego wcześniej specjalnymi tuszami na specjalnym papierze przy pomocy termoprasy. Metoda ta pierwotnie stosowana tylko dla poliestru, dzisiaj umożliwia już nadruki na bawełnie.

Często spotykamy takie nadruki na kamizelkach odblaskowych i poliestrowych koszulkach sportowych.

Folie flex i flock bardzo często stosowane na odzieży sportowej. Zapewniają dobre odwzorowanie kolorów, trwałość i rozciągliwość. Wzór wycinamy w odbiciu na ploterze tnącym i po wybraniu zbędnych elementów wprasowujemy go w tkaninę za pomocą termoprasy. Technikę tą stosuje się przy niewielkim skomplikowaniu wzoru.

DTG to najnowsza z opisywanych metod. W tłumaczeniu z angielskiego technika ta polega na bezpośrednim drukowaniu wzoru na tkaninie. Brak ograniczenia w ilości kolorów umożliwia nadruk praktycznie każdego wzoru. Początkowo nadruki były nietrwałe, szybko się spierały. Na białych koszulkach nasycenie kolorów było niewielkie. Dzisiaj nadruki DTG ewaluowały i możemy cieszyć się trwałymi i „soczystymi“ wzorami. Podobnie jak w sitodruku nadruk na ciemnych koszulkach wymaga białego podkładu tym samym podraża koszt nadruku.

Metoda termotransferu polega na nadruku na specjalnym papierze wzoru farbami plastizolowymi. Stosuje się do tego karuzele sitodrukowe a kolory wzoru drukujemy w odwrotnej kolejności. Po nadruku wzór pokrywa się specjalnym proszkiem i poddaje suszeniu jak nadruk sitodrukiem. Tak przygotowany wzór możemy odłożyć na półkę i przenieść go na odzież przy pomocy termoprasy wtedy gdy zaistnieje taka potrzeba.

To tak bardzo wybiórczo najważniejsze z metod nadruku na koszulki. Na temat każdej z nich można napisać książkę. Być może te informacje pomogą wam w zrozumieniu technik nadruku na tekstyliach a producentom zaoszczędzi pytań.